-= Главная библиотека =-
(OFF) id54221137 (B) 20 авг 2015

Мова наша. Тыповыя памылкі «Нашай Нівы» за жнівень — 1

Увесь час мы ў «Нашай Ніве» запісваем тыповыя памылкі, якія выпраўляем у артыкулах рэпарцёраў і пазаштатных аўтараў. Гэтую падборку рассылаем супрацоўнікам.
Такім чынам мы стараемся ўзняць культуру мовы.

Праблема ў тым, што са школы і ўнівера людзі выходзяць з нетрывалымі ведамі беларускай. Да таго ж, дамінацыя расейскай мовы ў гарадскім асяроддзі, на радыё і ТБ блытае людзей. Даводзіцца ўвесь час нагадваць правілы.

Мы падумалі, што гэтыя памылкі могуць быць цікавыя і чытачам, якія вучаць мову ці любяць мову. Гэта ж тыповыя выпадкі.

Форма тлумачэння — мінімалістычная.
нЯсвоечасовы (слова з дзвюма асновамі, у другой націск падае на другі склад)

мазутА, а не мазут — у беларускай мове гэтае слова жаночага роду

падаткОвы, а не падаткавы

дырэктарАў

горадА, годА, інтэрнатА, рэестрА, камітэтА, кодэксА, футболА, матчА, ДанбасА, КрымА

байкотУ, канфліктУ, спортУ, суверэнітэтУ, чэмпіянатУ, рэферэндумУ, юбілеЮ, дарожкі з каменЮ, арнаментУ

блОкбастар

Ордэны, а не ардэны

Дэпард'ё

кавЕр-бэнд

Вялікае Княства Літоўскае — усё з вялікіх літар

канеЧне

станікаў, а не ліфчыкаў

бЕрэт, а не барэт

сЫшоў, падЫшоў, разЫшліся, абЫшліся (прыстаўка канчаецца на зычны), але прЫЙшоў (прыстаўка канчаецца на галосны)

па ўплывЕ, па суседствЕ, па назіраннІ, па стосЕ

з ЛябедзькаМ, з МіколаМ, з МаркоткаМ, з КупалаМ

1976—1981 — праз працяжнік (два злучкі, а не адзін злучок)

доктарка і дакторка — абодва варыянты магчымыя

прыязДЖала

высЕліць

лепш мінчук, а не мінчанін, пінчук, а не пінчанін, барысавец, а не барысаўчанін, кіевец, а не кіяўлянін, гамяльчук, а не гамяльчанін, берасцеец, а не брастаўчанін

ПДВ, а не ВДВ (паветрана-дэсатныя войскі), а вось ва Украіне — высокамабільна-дэсантныя войскі

маўзЕр

чараваць, а не калдаваць

бюст ПушкінА, але помнік ПушкінУ

таНЧыць

рэчавыя доказы (ад слова рэч), а не рэчыўныя (ад слова рэчыва)

Зычыць = wish, жадаць = desire. Зычыць поспеху, жадаць жанчыну.

Слова «мінак» - калька з расейскага прохожий, не злоўжывайце ім, яно паявілася ў мове ўсяго пару дзесяцігоддзяў назад. Для беларускай мовы была характэрная іншая логіка. Прохожие подскажут = людзі на вуліцы падкажуць, коробку заметили прохожие = скрынку прыкмецілі людзі на дарозе.

5,5 годА

бранЯтэхніка

Алена АмбразіЯду, а не Алена Амбразіаду

рокА, блюзА, джазА

неЙмаверна

анЕстэзія, энЕргія

інтэлІгентны

імаверны = магчымы, верагодны = праўдзівы

не дрэйф! (у загадным ладзе без мяккага знаку)

пЕльмені (е тут не пераходзіць у я ў першым складзе перад націскам, бо гэта слова неславянскага паходжання)
Тема закрыта MOTORZ8

Комментарии (98)

Минчук и лифчик меня вообще повеселил))) точно маразм крепчал как у соседей)) не дай бог что где то расейскае слово было)))
Если вдруг Беларусь какой нибудь недоумок (после Лукашенко) начнет "белоссулизировать",то будет второй Донбасс. Наши "свидомые",ратующие за свою "беларускасть" этого не догоняют.
Да на Украине тоже с мовы ридной начиналось и вышиванок)) я пока читала эти перлы нашей нивы язык сломала))
Интересно...
Вось такія і пачалі вайну за рускую мову...
Русский язык является РОДНЫМ ДЛЯ БОЛЬШИНСТВА беларусов. А на украине начали войну те,кто родной язык птменил. Отменят в Беларуси,и она уйдет в Россию. Хотите чтобы Беларусь оставалась самостоятельной как и ныне? Тогда НЕ ЛЕЗТЕ со своей мовай в каждую щель,сидите себе на кухне,та на мове вашей ненаглядной верши складывайте,ну еще вышиванки можете надеть,та лапти обуть.
Ты можа сепаратыст калі так пішаш,мая мова беларуская напрыклад і жыву я на тэрыторыі на якой жылі мае дзяды.
Добры дзень, сустракайце нас.
Не гони,РОДНОЙ язык для большинства беларусов РУССКИЙ. Так сложилось исторически не сегодня,и даже не вчера,нравится это кому то,или нет. И еще,это не я сепаратист,это ты лубочный фанатичный националист. К чему ваша риторика и политика привела мы видим на примере Украины. Нет уж,такой "беларускасти" большинству моим здровымслящим землякам и даром не надо,и слава Богу. Ну хочет народ говорить на родном русском языке,но не,вылезает кучка нацистов,и начинают навязывать абсолютному большинству народа свое извращенное видение современных реалий. Беларуская мова дяржауная? Так,дяржауная. А что народ говорит на русском,то это проблема мовы,а не народа. В Италии же никому не приходит в голову навязывать мертвую латынь вместо итальянского? А? Так что успогойтесь уже,и говорите на каком хотите,но другим не навязывайте. У нас слава Богу каждый сам может выбрать на каком языке ему говорить,в отличии от нынешней национал-фашистской Украины.
Хіба я табе пішу на якой мове табе гаварыць? Я лічу маю мову роднай і большасць маіх знаёмых таксама.І толькі адно пытанне ёсць,хто яе захавае для дзяцей калі не мы?
Показать комментарий
Скрыть комментарий
Назад 1 из 10 Вперёд
Для добавления комментариев необходимо авторизоваться
-= Главная библиотека =-
Битва титанов
Впервые на мобильниках! Игра, о которой ходят легенд...
Тема: Светлая | Тёмная
Версия: Mobile | Lite | Touch | Доступно в Google Play